نگاهی بر حواشی آخرین آلبوم مرتضی پاشایی 
دعوا بر سر ارثیه سه میلیاردی

سحر رکنی‌نژاد/

اگر همه چیز مرتب پیش رفته و اتفاق خاصی نیفتاده باشد، امیدوارم تا الان که شما در حال مطالعه این مطلب هستید، آخرین آلبوم رسمی‌ «مرتضی پاشایی» به بازار موسیقی کشور آمده باشد. آلبومی ‌که سروصداهای زیادی در بین نزدیکان مرتضی پاشایی به وجود آورده است. خواننده‌ای که زندگی و عمر هنری‌اش دستخوش اتفاقات و ماجراهای مختلفی بود. هیچ‌کس گمان نمی‌کرد خواننده‌ای که قبل از فوت‌اش، بسیار آرام و کم‌حاشیه بود پس از فوت‌اش این‌همه حاشیه و ماجرا داشته باشد. شاید تا قبل از این‌که خبر بیماری مرتضی نقل کلیه محافل از جامعه هنری تا نانوایی شود، بی‌سروصدا راه‌اش را دنبال می‌کرد اما انگار خودش هم آگاه بود که چند ماهی بر بیماری‌اش سرپوش گذاشت اما فرصت‌طلبان تاب نیاورده، این خبر را برای آن دسته که وقتی سایه مرگ را بر سر کسی می‌بینید آن شخص را عزیز و ستاره می‌کنند باعث شد که زندگی مرتضی آرام دستخوش تغییرات شود، تغییراتی که 9 ماه پس از مرگ او هنوز ادامه دارد. آخرین آلبوم پاشایی در حالی مجوز انتشار گرفته و در مراکز فرهنگی و سوپرمارکت‌ها پخش شده است که 9 ماه سراسر حاشیه را پشت سرگذاشته است. هرچند که بنده علاقه‌ای به نگارش این حواشی ندارم و دوست ندارم که آشی را بی‌جهت هم بزنم اما باید گفت که این سری اتفاقات واقعا مشمئزکننده شده است و اگر واقعا یک رگ ایرانی و مسلمان در وجود ما باشد؛ قبل از شروع گزارش باید بنویسم که خواهشا این‌قدر مرده را در قبر نلرزانید!

دعوای خانواده مرتضی پاشایی شروع شد

هنوز دو ماه از فوت مرتضی پاشایی نگذشته بود که شیپور جنگ از سوی خانواده پاشایی نواخته شد و آن‌ها در گفت‌و‌گویی خبرساز، اعلام کردند که همه قراردادهایی که مرتضی پاشایی با افراد حقیقی و حقوقی داشته، تنها تا زمانی معتبر بوده که او زنده بود و از این پس خانواده این خواننده، مالک و صاحب امتیاز تمام آثار صوتی و تصویری او است. انتشار همین صحبت‌ها با واکنش اطرافیان و دوستان و تهیه کننده‌های پاشایی روبه‌رو شد و آن‌ها بدون اینکه پاسخی در رسانه‌ها به خانواده این خواننده بدهند، به صورت رسمی‌ و قانونی اقدام کردند تا بتوانند ثابت کنند که حقوق مادی و معنوی آخرین آلبوم این خواننده متعلق به آنهاست. «مهدی کرد» تهیه کننده و مدیر برنامه‌های پاشایی در گفت‌و‌گوهایی محترمانه، علنا اعلام کرد که تمام حقوق مادی و معنوی این آلبوم متعلق به اوست و قصد دارد آلبوم آخر پاشایی را رایگان منتشر کند. اظهارنظری که از همان ابتدا واکنش‌هایی را ایجاد کرد.

«مهرزاد امیرخانی» (ترانه سرای تمام قطعات این آلبوم) نامه‌ای رسمی ‌و کتبی نوشت و از «علی مرادخانی» خواست که با توجه به اینکه تمام ترانه‌های آلبوم متعلق به اوست و او هرگز رضایتی برای انتشار این‌گونه آثار ندارد، «لطفا از انتشار این آلبوم جلوگیری شود.» کشمکش‌ها ادامه پیدا کرد و درحالی که پیش‌بینی می‌شد آلبوم پاشایی در اولین ماه‌های سال 94 به بازار بیاید، خانواده و اطرافیان و تهیه‌کننده این خواننده در سوی دیگر، وارد یک پروسه پیچیده قضایی شدند و وساطت بسیاری از چهره‌های هنری نیز نتوانست این وسط دردی دوا کند.

عدد و رقم‌ها رو شد

همه چیز مشخص بود. خانواده تمام حقوق مادی آثار را از آن خود می‌دانست. مهدی کرد بنابه قراردادی رسمی‌ و قانونی تمام حقوق این آلبوم را شش دانگ در اختیار داشت و مهرزاد امیرخانی نیز 20درصد رقم کلی فروش آلبوم را می‌خواست. این وسط بسیاری از مخاطبان پاشایی، با توجه به فضای احساسی و تراژیکی که پیش از فوت مرتضی در جامعه به وجود آمده بود، بدبین می‌شدند و هر دو طرف دعوا را محکوم به پول‌پرستی می‌کردند. این در حالی بود که تنها چند ماه از فوت این خواننده گذشته بود. خانواده پاشایی با رقمی ‌حدود 350 میلیون تومان آلبوم را واگذار کرده بودند و به شرکت دیگری که پرداخت این رقم را متقبل شده بود، اطمینان دادند که آلبوم هیچ منع قانونی برای انتشار ندارد اما این اتفاق هرگز رخ نداد و پس از شکایت‌های علنی مهدی کرد و مهرزاد امیرخانی، آن شرکت عطای انتشار این اثر را به لقایش بخشید و خود را کنار کشید. حالا نوبت واسطه‌هایی بود که این وسط «کار چاق کن» شوند و بخواهند طرفین دعوا را سر میز مذاکره بنشانند. 120 میلیون تومان مهدی کرد، 80 میلیون تومان مهرزاد امیرخانی و حدود 300 میلیون هم خانواده پاشایی برای واگذاری اثر می‌خواستند. باورکردنی نبود که یکی از واسطه‌های معروف توانست یکی از شرکت‌های معتبر را راضی به دادن این پول کند و آلبوم با رقمی ‌حدود 500 میلیون تومان واگذار شد.

بازنده‌ها و برنده‌ها

مهدی کرد از زمانی که این تفاهم برقرار شده در سکوت کامل به سر می‌برد و دیگر حرفی درباره انتشار رایگان آلبوم نمی‌زند. خانواده پاشایی دیگر مصاحبه نمی‌کنند و انگار نه انگار اتفاقی افتاده و در این بین مخاطبان پاشایی از دنیا بی‌خبر برای انتشار این آلبوم لحظه شماری می‌کنند. آلبومی‌که در بدترین حالت ممکن بالای 500 هزار نسخه در تیراژ اول فروش خواهدداشت و در دو نوع طرح «ولت» (به قیمت 4 هزار تومان) و «دی جی پک» (با قیمت 16هزار تومان) به فروش خواهدرسید. با یک حساب سرانگشتی، رقمی‌ حدود 3 میلیارد تومان عددی است که در تیراژ 500 هزار نسخه عاید شرکت صاحب امتیاز خواهد شد.

و اما در آخر

شاید درست نباشد که در این نوشتار بخواهیم به فرصت‌‌‌طلبانی که می‌خواهند به قول ضرب المثل معروف «از آب گل‌آلود ماهی بگیرند» اشاره کنیم، آن‌هایی که به دنبال سکویی برای بالارفتن هستند و می‌خواهند به هر طریقی دور از اخلاقیات هنری دیده شوند، روی صحبت ما با خانواده آن عزیز است، عزیزی که هیچ چیز و هیچ کاری باعث برگشت او نمی‌شود. مرتضی رفته است بگذارید حالا که جسم بیمار و درد کشیده است را رها کرده است لااقل روحش در آرامش باشد، طرف صحبت من با مادر و پدر و برادر و عموی مرتضی پاشایی عزیز است شما که شب‌ها و زیادی کنار او در شیمی‌ درمانی‌ها و پشت اتاق بسته دعا کردید و خواستید که فرزندان‌تان یک روز بیشتر در کنارتان بماند، خاطرتان است آن روزها... حالا اینک شاید ناخواسته نام مرتضی شده‌ است نردبانی برای نگه داشتن نام پاشایی‌ها، که مصطفی آقای پاشایی هنوز یکسال از مرگ برادرش نگذشته است سه تراک پخش کرده و قصد کنسرت گذاشتن دارند! یا با حق و حقوق آلبوم چه‌کار می‌شود کرد؟ این‌ها مرتضی را برمی‌گردانند؟ شما که از پخش کلیپ درد کشیدن مرتضی به عالم و آدم شکایت کردید و آه و ناله و نفرین راه انداختید آیا انصاف است که این‌گونه روح مرتضی را در عذاب و درد بگذارید؟!

 

ارسال نظر
نام :
ایمیل :
دیدگاه :
 
دیدگاه کاربران :
تاکنون هیچ نظری برای این مطلب ثبت نشده است !
مطالب دیگر این شماره
:: دعوا بر سر ارثیه سه میلیاردی
:: منافع انحصارگران سیگار دود شد
:: افت ۹ میلیون نفری جمعیت ایران تا سال ۲۱۰۰ میلادی
:: کاری کنید این سفر آخرتان نباشد
 
5 visitors online
شما در اینجا قرار دارید :
شماره : شماره 715
تاریخ : بیست و هفتم مردادماه
سال : 1394
پر بازدید ها
با اضافه شدن ۸۵کاروان جدید؛ ثبت‌نام کاروان‌های عمره در تهران آغاز شد
امان از درد شست پا!!
همه ی ما 3 اکتاو صدا داریم
پردرآمدترین شغل‌های ایران را بشناسید
با صدای یوگی، گلویت را آزاد کن
آواز و آگاهی
تماس با ما
درباره ما
اخبار
نگاهي به فيلم يك روش خطرناك؛ انساني بس بسيار انساني
پیوند ها
ایران طراح
تابناک
فارس نیوز
خبر آنلاین
قانون
صفحه اصلی   |   درباره ما   |   اشتراک   |    اخبار   |   جستجو   |   تماس با ما
Error
طراحی سایت و میزبانی وب : ایران طراح